Energetikai számítások |
Ezen az oldalon egy egyszerű számítási példán keresztül bemutatjuk az ablakfelújítás hatását egy lakóépület utólagos hőszigetelése esetén.
A számításokhoz még szükségünk van a felületek hőátbocsátási tényezőjére aminek jele U. Az U azt mutatja meg, hogy egy adott felület, mekkora energiát enged át akkor amikor a felület két oldala között egységnyi hőmérséklet-különbség van. Azaz ebből a számból látjuk, hogy az ablakunk mennyire engedi ki a meleget. Minél kisebb a szám annál jobb a hőszigetelése az üvegnek.
Vegyük a következő értékeket:
tudjuk, hogy a régebbi ablakok U értéke általában 3-8 W/(m2K) közöttire tehető. Ha Ön elgondolkodott az ablakszigetelésen akkor sajnos inkább a 8 W/(m2K )– hez közeli érték valószínűsíthető. több féle fal közül most válasszunk három lehetőséget. egy hagyományos, jó állapotú téglafalazatot (U=1,1 W/(m2K)), egy 1945 előtt épült bérházat (U=1,3 W/(m2K)) és végül egy panelházat (U=1,5 W/(m2K)) a felújítás után bekerülő üveggel rendkívül jó (U=1,1), a mai előírásoknak megfelelő hőátbocsátási tényezővel rendelkező szerkezetet kapunk 1,6 W/(m2K)-nél jobb U értékkel. (Fontos megjegyezni, hogy az U érték számításánál a kivitelezők legtöbbször csak az üvegre vonatkozó mutatót közlik azonban természetesen a teljes szerkezet a számunkra igazán érdekes, hiszen az üveget nem a falba építik, hanem tokkal és kerettel rakják a helyére...)
A fenti adatokat összefoglalva a következő paramétereket kapjuk
Az épületek külső ablakaira és falaira számított átlagos U értékek:
Családi ház
Régi "bérház"
Lakótelepi lakás
Mivel épületeinkben nincsenek laboratóriumi körülmények, a fenti táblázatban látható fejlesztések mérsékeltebb eredményt hoznak a valóságban. Amennyiben Ön úgy érezte, hogy felújításra van szüksége, teljes biztonsággal elmondható, hogy hozzávetőlegesen 25%-30%-os javulással mindenképpen kalkulálhat. Bizonyára felmerül Önben a kérdés, hogy mennyivel jobbak a mutatók egy teljes ablakcsere után. A korszerű hőszigetelő ablakokba szerelt üvegek általában 1,0 vagy 1,1-es U értékkel bírnak. A teljes ablakszerkezetre számított U érték ennél valamivel gyengébb, de 1,5 W/(m2K)-nel kifogástalan beépítés esetén mindenképpen számolhatunk. Az összehasonlításban tehát megnézzük, hogy a RenoGlas felújítás alapértéke és a teljes ablakcsere között mekkora a különbség.
Vegyünk egy átlagos épületet: U ablak=5,5 U falak=1,3
Az eltérés energetikai szempontból tehát elhanyagolható. A kivitelezés költségét tekintve természetesen igen nagy különbségek vannak. A teljes ablakcsere gyártási, bontási, beépítési illetve utólagos feladatai nagy tőkét igényelnek, drágák. Amennyiben nyílászáróinkat felújítással korszerűsítjük úgy értelemszerűen nem kell kifizetnünk a már meglévő elemek árát (ablaktok, keret, festés) valamint a bontás és utólagos munka (pl.kőműves) díját sem. |